Co należy wiedzieć na temat parapetów do domu?

Posted by

Parapety w charakterze umeblowania wnętrza własnego mieszkania, chociaż często nie mamy pojęcia, że realizują ważne role. Nie są wyłącznie estetycznym uzupełnieniem, jaki zwieńcza wygląd pomieszczeń domu. Zacznijmy od tego że wyznacza się dwa bazowe typy parapetów: zewnętrzne, inaczej te, które umieszcza się od zewnętrznej strony mieszkania i również wewnętrzne, inaczej te zamieszczane w środku domu.

Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne ich zasadniczą rolą jest utrzymywanie ciepła w pokoju. Dobrze dopasowany i założony parapet wewnątrz pomieszczenia zabezpiecza nasze mieszkanie przed stratą temperatury. Przy tej roli niezwykle istotne jest odpowiednie uszczelnienie punktu zetknięcia podokiennika i okna. Z kolei podokiennik zewnętrzny zamontowany pod dobrym kątem stanowi element, który efektywnie usuwa deszczówkę. Ze względu na tego typu pogrupowanie tworzywo z którego wykonane są parapety może być rózny w sytuacji podokienników wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz. W przypadku podokienników wewnętrznych właściwie nic nas nie ogranicza w doborze materiału, producent parapetów jest w stanie wykonać go na przykład z drzewa, kamienia albo plasiku. W sytuacji podokienników od zewnętrznej strony nasz wybór jest zawężony. Parapety zewnętrzne powinny albowiem być sporządzone z materiału, który zapewni im wytrzymałość na warunki atmosferyczne dominujące za oknem. Parapet zewnętrzny musi wobec tego być niepodatny w podobny sposób na słońce, deszcz, śnieg jak również gradobicie.

producent parapetów


Producent parapetów zewnętrznych zwykle produkuje je z blachy stalowej, aluminiowej bądź kamienia. Parapet zdoła tworzyć ciekawy element wyekwipowania pomieszczenia. Wyjątkowo popularne są duże, szerokie parapety, które bywają wykorzystywane w charakterze siedziska. Nieraz napotyka się szerokie parapety zaadaptowane jako siedzisko w niszy okiennej, obłożone materiałem czy obiciem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *