Kilka faktów odnośnie transportu osób Gliwice.

Posted by

Gliwice – miasto na prawach powiatu położone w województwie Śląskim nad rzeką Kłodnicą. Należy do najliczniejszych miejscowości aglomeracji Śląskiej.

Miejscowość posiada dobrze rozwinięty transport transportowy. Oparty jest w największej części na łączności autobusowej jak również w śladowym stopniu tramwajowej. Tramwaje istniały do 2009 roku, a później za decyzją dotychczasowego prezydenta miasta większość linii tramwajowych zawieszono wprowadzając w ich zastępstwo autobusy. Zawieszenie praktycznych a także przyjaznych dla środowiska tramwajów spotkała się ze oporem mieszkańców, jednak ich protest nie został uwzględniony.

transport osób gliwice


Poza autobusami miejskimi, jakie należą do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) transportem ludzi trudnią się kilkunastoosobowe busy. Są to indywidualne przedsiębiorstwa zajmujące się wożeniem ludzi na danych ciągach komunikacyjnych. Ceny stwierdzane są wewnętrznie w firmach jak również są względnie przystępne. Busy te podróżują o wiele szybciej niż autobusy, bowiem ich trasa przebiega z reguły bocznymi drogami jak na przykład autostradami, bądź Drogową Trasą Średnicową, co bardzo redukuje czas przewozu. Na przykład czas przejazdu zwyczajnego autobusu miejskiego z Katowic w kierunku Gliwic wynosi powyżej godziny, czasami dłużej jeśli trwa szczyt komunikacyjny, jednak busem dostaniemy się z dokładnie tego samego punktu w Katowicach, do tej samej lokalizacji w Gliwicach w dwadzieścia pięć minut. Dodatkowo, bilet kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy więcej.

Firmy trudniące się własnym transportem prowadzą także system biletów całomiesięcznych. Tymczasem na bilety papierowe, jakie również są do nabycia, zdarza się promocja np. dziesięć przejazdów płatnych – jedenasty gratis. Lecz należy zachować bilety by móc je kierowcy pokazać.

Transport osób Gliwice to zarówno pociągi. Kolej w mieście sięga I połowy XIX stulecia. Odbywa się nią ruch pasażerski i towarowy.

transport osób gliwice


Miasto przecinają dwie drogi szybkiego ruchu. Jedna to A1 prowadząca na Gdańsk, a pozostała to A4 łącząca Zgorzelec z Korczową. Ta autostrada zalicza się do trasy europejskiej E40. Obydwie autostrady na ustalonych odcinkach wymagają opłaty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *