Lepsza część Olsztyna

Posted by

Jest powód, dla którego Olsztyn promowany jest jak przepełnione zielenią miasto skwerów. Tak samo dziką, jak i „oswojoną” naturę da się tam spotkać na każdym kroku. Po jednej stronie spostrzegamy połączone malowniczą rzeczką Łyną łąki w południowej strefie miasta i niemały las miejski na północy.

Ogrody Olsztyn
Z drugiej strony kilkanaście jeziorek oraz mnóstwo mniejszych stawów zlokalizowanych w obrębie całego miasta.
Jeśli by prawdziwego urodzaju przyrodniczego okazało się niewiele, jednakowo zarządzający tej miejscowości, lecz również jego mieszkańcy, na własną rękę zagospodarowują pewne przestrzenie. W centralnym punkcie miasta nieopodal wody ciągnie się pełny zieleni szlak. Zaczynając od Mostu św. Barbary, poprzez Park Podzamcze, aż do Parku Centralnego, pełna kwiatów oraz robiąca szum nitka ogarnia calutkie Stare Miasto. A wystarczy udać się w stronę Dworca Zachodniego, aby trafić na interesująco urządzoną trasę w otoczeniu Jeziora Długiego – jedno z chętniej uczęszczanych miejsc biegaczy. Można stamtąd wyruszyć mającym parę kilometrów szlakiem aż do północnych granic miasteczka a także rzeczki Wadąg (dopływu Łyny).

Ogrody Olsztyn

Już widzimy, jak duża staje się przyrodnicza rozmaitość tego miasta. A twierdziliśmy tak jak dotąd tylko o środkowej cząstce stolicy Warmii oraz Mazur. Ogrody Olsztyn to wszak pojęcie znacznie obszerniejsze. Wypadałoby wskazać ładnie zaaranżowane grupy ogródków działkowych, co można odnaleźć w paru częściach miejscowości. Pełno zieleni jest także na blokowiskach, gdyż mnóstwo obywateli traktuje swoje balkony jak pewne maleńkie skwerki.
Pomimo tylu dobrych opinii zdołalibyśmy poużalać się – tak, te wszystkie rzeczy są piękne latem a także w okresie wiosennym, ale co z drugą, długaśną a także mroczną cząstką roku? Olsztyniacy i na te kwestie znajdują swój sposób – w zimie tworzony jest jarmark oraz ustanawiany jeszcze inny skwerek – form z lodu. Wtedy jest sens także obserwować leśne arboretum niedaleko krańców miasta, co zachwyca w czasie wszystkich etapów roku. Tak samo takie punkt, lecz i pozostałe ogrody Olsztyna, umożliwiają interesującą weryfikację przemian w przyrodzie i umożliwiają egzystować z nią w harmonii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *