Praktyczność plastikowych dowodów

Posted by

Z wolna dopełnia się czas legitymacji publikowanych w formie tekturowej. Ważne papiery drukowane są z rzadka widziane na niektórych uczelniach w Polsce. Orzeczenie o wyprowadzeniu z obiegu legitymacji papierowych została umotywowana wieloma elementami. Lecz najistotniejszym argumentem, który opowiadał się za tym, ażeby wprowadzić do funkcjonowania legitymacje plastikowe, była mizerna solidność papierów w formie papierowej. Oprócz tego, w przypadku legitymacji wykonanych z poliwęglanu lub plastiku, znacznie rzadziej zachodzi fakt przerabiania albo fałszowania.

Transformowanie legitymacji papierowych zwykle napotykane było w szkołach, kiedy to studenci przekształcali datę własnego urodzenia, by zdołać wejść do lokali muzycznych oraz na dyskotekę. Wielokrotnie dochodziło także do działań, że do legitymacji innej osoby przyklejano własne zdjęcie. To niemądre działanie ze strony młodzieży mogło spotkać się z odpowiedzialnością sądową. Polski kodeks karny przewiduje karę nie tylko za przekształcanie i podrabianie dokumentów, ale też za usługiwanie się dokumentem personalnym innej jednostki.

U osób, które nie skończyły osiemnastego roku życia, legitymacja szkolna bywa rozważana jak dowód tożsamości. Figuruje na nim bowiem pieczęć urzędowa – stawiana przez dyrektora szkoły, która oddała legitymację. Trzeba zwrócić uwagę jeszcze na to, że legitymacja plastikowa jest wygodniejsza. Swobodnie da się włożyć ją do kieszonki lub portmonetki, nie narażając jej na zniszczenie, albowiem bywają niewielkiego formatu.

legitymacje plastikowe


Ważność tego typu legitymacji wydłuża się za pomocą konkretnych hologramów, które przydzielane są po każdym kolejnym semestrze w sekretariacie placówki bądź dziekanacie akademii. Należałoby napomknąć, że legitymacjami zrobionymi z tworzywa syntetycznego legitymują się przykładowo funkcjonariusze policji czy ochrony granicznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *