Trochę nowości odnośnie mundurów strażackich

Posted by

Mundury strażackie

Znakiem charakterystycznym straży jest szeroka, ciemne odzienie ochronne naznaczone wieloma pasami odblaskowymi, jednakże mundury strażackie występują w kilku wariantach, jakie różnią się przede wszystkim przeznaczeniem.

Jako pierwszy typ możemy określić mundury reprezentacyjne, innymi słowy wyjściowy oraz galowy. Tenże ubiór rozróżnić można zazwyczaj z uwagi na dodatek, jakim jest kolejno – ciemna podpinka oraz srebrno-niebieski sznur, natomiast wykorzystuje się je w innych sytuacjach:
Mundur wyjściowy obowiązuje w czasie zebrań władz statutowych OSP oraz jednostek ZOSP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz również w sytuacji kiedy strażak występuje jako ich reprezentant na oficjalnych spotkaniach.
Tymczasem mundur galowy ubogacony medalami, orderami i odznakami jest zakładany jedynie w momencie uroczysytości państwowych a także w Dniu Strażaka oraz również w czasie uroczystości mających istotne znaczenie dla całej OSP.

sklep pożarniczy

Jako drugi wariant można wskazać umundurowanie koszarowe, jaki przez wielu strażaków określany jest za najbardziej wygodny. Składa się ze spodni, kurtki oraz czapki utrzymanych w ciemnym odcieniu z uwydatnionym nadrukiem „STRAŻ”. Do tego ubioru obowiązują buty na twardej podeszwie a tworzywo, z jakiego są wykonane zewnętrzne powłoki jest wodoodporny oraz olejoodporny. Ubiór koszarowy może być wykorzystany podczas akcji ratowniczych, ale o tym zadecydować może tylko dowodzący akcją po rozpoznaniu zagrożenia.

Ostatnim rodzajem i zarazem najpopularniejszym jest mundur bojowy. Używa się ich głównie do akcji ratunkowych, dlatego charakteryzują się nadzwyczaj wysoką jakością sporządzenia i użyciem współczesnych technik gwarantujących osłonę przed działaniem elementów mechanicznych, powierzchniowych, przed środkami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi, wodą oraz również wysokimi temperaturami i ogniem. Ubiór ów ma zapewnić całkowite bezpieczeństwo podczas skrajnych warunków, niedopuszczalne jest używanie uszkodzonych elementów ani uzupełniających sprzętów, jakimi są buty ochronne bądź hełm.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *