Ty możesz się pomylić, saper nie powinien

Posted by

Wojna zakończyła się wiele lat temu, jednak częstokroć słyszy się o wykopanych w przeróżnych punktach naszego kraju niewypałach. W większości wypadków dzieje się to podczas robót ziemnych przeprowadzanych przy budowaniu posiadłości albo osiedla, a nawet podczas roboty na działce. Częstokroć słychać również o fatalnych wynikach takich niespodziewanych spotkań z niewypałami.

Wyjątkowo niebezpieczne jest zaintrygowanie młodych ludzi owymi reliktami wojennymi. Nader często zbierają oni bowiem i kolekcjonują różne przybory wojskowe, a pośród nich także te niebezpieczne. Dlatego wciąż dochodzi do incydentów, czasem śmiertelnych. Młodzież, a nawet po wielokroć starsi panowie, nie zdają sobie sprawy z zagrażającego im ryzyka.

usługi saperskie


Każdy zatem powinien wiedzieć, co mu grozi oraz jak musi się zachować po odnalezieniu niewybuchu.
Na początek przenigdy nie dotykać, a zatem nie przenosić, nie rzucać oraz wykopywać, i nie rozbrajać w pojedynkę. W takim wypadku pierwszą i najistotniejszą sprawą będzie ochronienie punktu znaleziska oraz zawiadomienie policji. Można też zgłosić to straży pożarnej lub miejskiej. Za dalsze postępowanie aż do przybycia saperów odpowiedzialna jest policja.

Na terenie Polski działają firmy, które oferują usługi saperskie. Mieszczą one detekcję i oczyszczenie gruntu z niewybuchów, niewypałów oraz wydobytej amunicji. Pełnią też kontrolę nad robotami ziemnymi w toku różnorodnych założeń budowlanych i również podczas destrukcji obiektów strategiami wybuchowymi. Obiekty zagrażające i wybuchowe wydobywają także z wody. W rzeczy samej angażują wyszkolonych specjalistów: minerów, profesjonalnych nurków i operatorów profesjonalnego aparatu wykrywającego. Gros kadr może również pochwalić się długoletnim doświadczeniem zyskanym w zawodowej służbie wojskowej nie wyłącznie na obszarze naszego kraju, ale również w misjach zagranicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *