prawo

Wykrywanie kolizji

Posted by

Wykrywanie kolizji

Wykrywanie kolizji to grupa algorytmów, która pozwala na ustalenie, czy między dwoma obiektami występuje kolizja. Algorytmy te mogą stwierdzić czy ruch danego obiekt jest możliwy, ale bez wskazania, czy nastąpi spotkanie z jakimś obiektem i w którym miejscu dojdzie do kolizji.

Wykrywanie kolizji

Wykrywanie kolizji za pomocą metody brył brzegowych

Metoda brył brzegowych to jedna z technik, która pozwala na wykrywanie kolizji. Polega ona na wskazaniu kolizji występującej między obiektami, które stworzone są ze siatek wielokątów. Aby uprościć skomplikowane obliczenia oraz kształt obiektu, dany budynek zamyka się w bryle ograniczającej. Wykrywanie kolizji ogranicza się wtedy do sprawdzenia, czy dochodzi do spotkania między dwoma bryłami.

Metoda promienna w wykrywaniu kolizji

Do wykrywanie kolizji w metodzie promiennej wykorzystuje się wektor promienia, który umieszcza się na budynku i wyznacza jego kierunek oraz zwrot. Wykrywanie kolizji można obliczać na dwa sposoby. Pierwszy polega na obliczeniu odległości między początkiem wektora a siatką drugiego obiektu, z którym sprawdzana jest możliwość kolizji. Drugim sprawdza się odległości między punktem zaczepienia wektora a obszarem otaczającym dany obiekt.

Mapa wysokości

Mapa wysokości, to kolejne technika, która pozwala na wykrywanie kolizji. Metoda ta polega na określeniu mapy wysokości danego obiektu, z którym sprawdza się prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji.

Wykrywanie kolizji to przydatny algorytm, który można wykorzystywać przy pomocy różnych metod.

Odwiedź naszą stronę internetową https://bimup.pl/detekcja-kolizji/