skaj
Artykuły ze skóry ekologicznej, nazywanej również dermą bądź skajem są niezwykle wzięte w praktycznie każdym sezonie, chyba większa część ludzi posiada w szafie jakąś część odzieży sporządzoną z tego typu materiału. Nie każdy jednak wie, że eko skóra jest ekologiczna wyłącznie jeżeli mowa o aspekcie cierpienia zwierząt. Wyrób ten jest w każdym calu sztuczny i nie jest biodegradowalny, co wpływa na zanieczyszczanie środowiska.
Skaj stosuje się zwłaszcza w pokryciach tapicerskich, także do wytwarzania odzieży (głównie butów, kurtek, sukienek bądź spódnic), okładek książek, kosztowności (bransoletek), bądź innych dodatków (zazwyczaj tanich torebek lub rzemyków, aczkolwiek w artykułach z lepszej półki też występuje). Zaletą takiego materiału będzie niższa cena w porównaniu z autentyczną skórą, i dodatkowo to, iż z trudem rozpoznać, że skóra nie jest prawdziwa, widzimy to dopiero od spodu. Natomiast patrząc z innej perspektywy skaj nie przepuszcza powietrza oraz nie absorbuje wody, dlatego ubierając buty bądź bluzkę ze skaju w gorący dzień powinniśmy zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej bardzo mocno się w nich spocimy. Należałoby posiadać również na względzie odporność skóry. Ta prawdziwa jest o wiele bardziej trwała od sztucznej, szkopuł tkwi w tym, iż oryginalna skóra jest cięższa. Eko skóra podatna jest na pękanie już w niedługim czasie od kupienia towaru.
Nabywając ciuchy czy meble należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z eko skórą, lub ze skórą naturalną, często konsumenci nie wiedzą, iż wyroby, które kupią nie będą przyrządzone z naturalnej skóry. Można to poznać między innymi po cenie. Niestety producenci wykorzystują niewiedzę ludzi kupujących. Informacja, że artykuł przyrządzony jest ze skaju często jest zdefiniowana niezwykle niewielkim druczkiem, lub też konfundująca: Leather-tex, textil-leather. Producentom, jacy nie zadeklarowali jasno z czego zrobiony jest wyrób nie powinniśmy ufać.