Do czego służy rozpuszczalnik nitro?

Posted by

Rozpuszczalnik nitro jest mieszaniną zawierającą rozpuszczalniki organiczne. Jego skład chemiczny nie jest objęty normami, dlatego też zależy on od konkretnego producenta. W większości przypadków stosuje się mieszaninę takich substancji jak około 70% toluenu oraz około 60% acetonu. Zdarza się, że wytwórca dodaje do roztworu także inne składniki, przykładowo etylobenzen, ksylen, alkohole czy octan metylu lub etylu.

Zastosowanie nitro

Rozpuszczalnik nitro ma wiele zastosowań w przemyśle farbiarskim i lakierniczym. Wykorzystuje się go na przykład do rozcieńczania lakierów i farb nitrocelulozowych. Właściwości, jakie posiada rozpuszczalnik nitro, pozwalają usunąć niechcianą farbę nie tylko z ubrudzonego pędzla, ale także z podłogi lub mebli. Dzięki niemu można rozcieńczyć również różnego rodzaju kleje, lakiery oraz zabrudzenia, które powstają podczas prowadzenia prac wykończeniowych. Wykorzystuje się go też do mycia niektórych powierzchni, zanim użyje się na nich właściwej powłoki pokrywającej. W rezultacie nakładana farba odpowiednio trzyma się malowanej powierzchni.

rozpuszczalniki nitro do lakieru

Jak używać rozpuszczalnika?

Aby poprawnie korzystać z nitro, należy postępować zgodnie z pewnymi zasadami. W przypadku czyszczenia elementów, takich jak zabrudzone pędzle lub inne narzędzia, należy zanurzyć przedmioty w rozpuszczalniku lub użyć czystej, namoczonej w nitro ściereczki do przetarcia zabrudzeń. W dalszej kolejności należy wytrzeć pędzle suchą, czystą ścierką. Można wykonywać tę czynność wielokrotnie, aż rezultaty będą satysfakcjonujące. W przypadku rozcieńczania zalecane jest postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta, który wytworzył dany rozpuszczalnik nitro. Przed użyciem produktu na większej powierzchni warto przeprowadzić próbę przy użyciu niewielkiej jego ilości.

Dokładniejsze informacje na temat rozpuszczalnika nitro przeczytasz na stronie https://www.skplus.pl/solvent-nitro/!