Bioperyna – naturalny pomocnik

Posted by

W dobie wszechobecnych superfoods, ciągle szukamy specyfików, które poprawią jakość naszego życia i samopoczucie. Czym jest i jaki ma z tym związek bioperyna? Otóż bioperyna to nic innego jak wyciąg z drugiej najbardziej powszechnej w naszej kuchni przyprawy, mianowicie owoców pieprzu czarnego. Jednak to w wersji wyciągu przypisuje mu się więcej pozytywnych właściwości.

Jakie działanie ma bioperyna na organizm?

Według badań tabletki zawierające ten wyciąg mogą zwalczać uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki, będące następstwem nieodpowiedniej diety, palenia, czy chociażby zbyt dużej ekspozycji na słońce.  Według naukowców bioperyna jest zdolna do zmniejszenia liczby wolnych rodników zarówno u zdrowych jak i, u chorych osób. Specyfik ma też pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego, gdyż pomaga w stymulacji uwalniania enzymów w trzustce i jelitach, one z kolei pomagają trawić tłuszcz i węglowodany. 

Sprzymierzeniec w walce z depresją

Nie zostało to jeszcze do końca udowodnione jednak są badania, które potwierdzają, że bioperyna może wykazywać działanie przeciwdepresyjne. Według badania opublikowanego w  ”Pharmacology, Biochemistry and Behaviour” wyciąg z owoców czarnego pieprzu zwiększa neurotransmisję serotoniny i dopaminy, substancji chemicznych, których niedobór często towarzyszy depresji właśnie.

bioperyna

Ratunek dla pamięci

Bioperyna może polepszyć neuroprzekaźnictwo substancji takich jak serotonina i beta-endorfiny i tym samym wspomagać procesy zapamiętywania, zwiększyć uwagę i motywację.